Czego jeszcze nie wiesz o aloesie? Fenomen w przyrodzie, kosmetyce oraz żywności | Chi Elixir

2956

Hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie skrywają w sobie niesamowitość wulkanicznego klimatu oraz wiecznej wiosny trwającej cały rok. Właśnie tam swoje miejsce do życia znalazł aloes odmiany Barbadensis Miller, znany jako Aloe Vera. I nie dziwimy się tej mądrej roślinie, kryjącej w zanadrzu cudowne wręcz właściwości. Kiedy wyjeżdżając z Polski w okresie zimowym zachłyśniesz się słońcem wspomnianych wysp, to właśnie aloes nałożony na poparzoną skórę uratuje Ci życie.

Chi Love
Chi Love

Aloes rośnie oczywiście w wielu miejscach świata i występuje w wielu gatunkach (jak podają źródła jest ponad 300 gatunków aloesu), jednak tylko nielicznym z nich przypisuje się właściwości lecznicze, a 5 gatunków ma zastosowanie w medycynie. Spośród wszystkich właśnie Aloe Vera Barbadensis Miller jest odmianą najbogatszą w składniki i najszlachetniejszą. To „prawdziwy” aloes, jak mówią specjaliści. A dodatkowo ten pochodzący z kanaryjskiej wyspy Fuerteventura jest gatunkiem endemicznym. Oznacza to, że poza właściwym dla siebie obszarem nie występuje naturalnie. Poza tym zawartość składników jest najwyższej jakości w roślinach pochodzących z Wysp Kanaryjskich, ze względu choćby na warunki klimatyczne, specyfikę gleby i czystość powietrza.

Ponad 200 bioaktywnych składników w aloesie.

Od tysięcy lat wykorzystuje się wszechstronne właściwości lecznicze i kosmetyczne aloesu.  Starożytni przypisywali m.in. działanie hamujące wypadanie włosów czy właściwości odmładzające. Fenomen prozdrowotnego oddziaływania aloesu polega na ilości i różnorodności biologicznie aktywnych związków. Odmiana Barbadensis Miller zawiera najwięcej substancji biologicznie czynnych. Ma w składzie bowiem ponad 200 bioaktywnych składników. Wykazują one właściwości sprzyjające wszechstronnemu oddziaływaniu na ludzki organizm. W żadnej innej roślinie pochodzenia naturalnego nie stwierdzono tak dużego poziomu biostymulatorów pozytywnie wpływających na ciało człowieka.

Aloes zawiera takie witaminy jak: witaminę C, B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), niacynę, B6,  kwas foliowy oraz niewielką ilość B12. Warto dodać, że witamina B12 rzadko występuje w roślinach. Dodatkowo jest bogatym źródłem składników mineralnych, w tym makropierwiastków (sód, potas, wapń, magnez, fosfor) oraz mikropierwiastków (cynk, żelazo, mangan, miedź, kobalt). Niesamowity jest także fakt, że w aloesie znajduje się 7 spośród 9 niezbędnych dla człowieka aminokwasów.

Aloes w kosmetykach. 

Aloe Vera najbardziej znany jest ze swego pozytywnego oddziaływania na skórę. Wystarczy zerwać świeży liść i wypływający gęsty sok rozsmarować na zranionej czy zmienionej chorobowo skórze. Substancje w nim zawarte złagodzą podrażnienia i przyspieszą gojenie się ran. Aloes zastosowany miejscowo działa odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje nawilżenie, działa łagodząco, chroni przed działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo pobudza odnowę naskórka i dzięki temu przyśpiesza gojenie różnych zmian skórnych.

Wszystkie te właściwości tłumaczą wprowadzenie aloesu jako składnika preparatów kosmetycznych, szczególnie dla skóry wrażliwej. Znajdziemy go również w szamponach  do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Nawilża, uelastycznia i wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, a także likwiduje łupież. Wyciąg z tej rośliny sprawdza się także jako naturalny, antybakteryjny dezodorant, ponieważ neutralizuje przykry zapach potu. Wnika głęboko w skórę wraz z innymi substancjami czynnymi, zawartymi w środkach kosmetycznych, stąd też jest cennym składnikiem kremów, toników czy maseczek. Kupując produkty z aloesem warto zwrócić uwagę na to, aby znajdował się na początku listy składników. Będzie to oznaczać, że występuje w dużej ilości. Ze względu na to, że jest drogim w pozyskaniu surowcem bywa niestety zamieniany na mniej wartościowe odmiany. Warto więc zwrócić uwagę, która odmiana aloesu podana jest w składzie produktu i czy na pewno cechuje się najlepszymi właściwościami.

Aloe Barbadensis Miller.

Aloes jako roślina o potencjale leczniczym.

Jeśli chodzi o leczniczy potencjał, ekstrakty z Aloe Vera wykorzystuje się do walki z cukrzycą  i otyłością. Ze względu na składniki regulujące wydzielanie insuliny, co ma wpływ na  wyrównanie poziomu cukru we krwi. Syropy z aloesem pomagają łagodzić dolegliwości układu pokarmowego, jak np. refluks. Z kolei stosowanie aloesu w postaci maści na skórę daje ulgę w chorobach skórnych jak np. łuszczyca. Substancje o właściwościach ściągających i odkażających łagodzą dodatkowo podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz dziąseł i jamy ustnej, dlatego aloes jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania i często stosuje się go w stomatologii. Badania wykazały wysoki poziom przeciwutleniaczy, w tym związków polifenolowych. Naturalny polifenol z aloesu (aloezyna) jest stosowana w medycynie jako silny przeciwutleniacz (zmniejszający stres oksydacyjny). Aloes posiada więc korzystne właściwości polegające na hamowaniu procesu starzenia organizmu.

Sok z aloesu jest źródłem naturalnych związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Regularne picie soku aloesowego wspomaga odporność, łagodzi stany zapalne w organizmie, pomaga w regeneracji i odbudowie tkanek. Aloes można tez spożywać w postaci świeżego miąższu.  Zawarte w nim substancje wspierają usuwanie toksyn, hamują rozwój licznych drobnoustrojów chorobotwórczych i zapewniają korzystną równowagę bakteryjną w jelicie. Dodatkowo wspomagają wchłanianie składników pokarmowych.

Aloes w branży spożywczej.

Obecnie aloes przeżywa swój najlepszy czas w ogólnoświatowej branży spożywczej. W krajach, gdzie uprawiany jest jako warzywo dodaje się go np. do sałatek. Pojawia się w herbatach, galaretkach, dżemach, lodach i słodyczach. W Polsce chyba najbardziej popularny jest jako składnik różnego rodzaju napojów smakowych. Na świecie są to wody aloesowe, napoje dla sportowców, drinki zdrowotne, dietetyczne soki z dużą ilością błonnika czy soki aloesowo – warzywne. Aloe Vera z racji swojej słodkości może być zamiennikiem cukru. Ciekawostką jest, że plastry jabłek pokryte aloesem później brązowieją. A także zmniejsza się rozwój mikroorganizmów.

 

Aloe Vera w Chi Collagen Elixir.

W ciągu całego życia człowiek spożywa kilkadziesiąt ton pokarmów i napojów (jak podają źródła ok. 30 ton). Wsmarowujemy w siebie litry balsamów i kremów. Warto wybierać produkty jak najbardziej odżywcze, wartościowe i naturalne. Fenomenalny aloes będący wyjątkowo bogatym źródłem substancji bioaktywnych jest niewątpliwe jednym z najpiękniejszych darów matki natury dla człowieka. Na szczęście nie musimy mieszkać na Wyspach Kanaryjskich, aby korzystać z jego dobrodziejstw. W Polsce znajdziemy już bardzo szeroką ofertę produktów z najszlachetniejszą odmianą aloesu Aloe Vera (Barbadensis Miller).

 

  •  Literatura:
  1. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Postępy Fitoterapii 2015; (16)2: 117-124
  2. Warwas, K. Marciniak, J. Gburek, K. Gołąb, Żel aloesowy jako aktywny składnik żywności i jej konserwant, Farmacja Polska, 2016, 72(6): 416–423

 

0